Krymská krize

16.03.2014 22:00

Celý svět nyní sleduje situaci na Ukrajině a to hlavně na poloostrově Krymu. Během začátku března ruští vojáci toto území obsadili a krymský parlament vyhlásil referendum o připojení k Rusku, které dopadlo kladně k připojení.

Jenže USA a EU z toho dělají, jako by měla začít třetí světová válka a uvalují na Rusko sankce, přitom když se odtrhlo Kosovo od Srbska, tak to Západ vítal a podporoval. Celá tato ukrajinská krize se vede hlavně mezi EU a Ruskem o vliv na Ukrajině. Studená válka totiž nikdy neskončila, jenom nastalo krátké příměří a Rusko hodně ustoupilo ze světového vlivu, protože se nacházelo v ohromné ekonomické krizi. Rusové tehdy přenechali USA a Evropské unii celou východní Evropu a Pobaltí. Svůj menší vliv si ale ponechali ve svých bývalých sovětských republikách, jako například v Bělorusku, Kazachstánu, Uzbekistánu a v dalších. Do nedávna pod malým vlivem Ruska byla i Ukrajina, která se ale díky Euromajdu a z převratu v Kyjevě z vlivu dostala. Západ to naplánované nejspíše neměl, ale využil toho a nyní chce získat Ukrajinu zase naopak pod svůj ekonomický vliv a tím ještě více oslabit pozici Ruské federace v Evropě. EU tedy začala revoluci ekonomicky podporovat a uvalovat sankce na režim prezidenta Janukovyče. Jenže východ Ukrajiny a hlavně Krym nechtěli být pod vlivem Bruselu a začali protestovat. Rusko toho samozřejmě využilo a vyslalo na Krym své vojáky. Nemůžeme se ale divit, že Putin takto zareagoval, protože si nemohl dovalit, aby EU mu takto Ukrajinu sebralo pod rukama a nechat jednotky NATO kotvit v Sevastopolu, jen pár kilometrů od ruských hranic.

Na Krymu se nachází většina obyvatel Rusů a poté menšina Ukrajinců a Tatarů. Historicky toto území vždy patřilo Rusům a téměř všichni tam mluví rusky. Když se tedy v Kyjevě dostala k moci protiruská vláda, která dokonce zakázala používat na Ukrajině ruštinu, bylo tedy jasné, že tamější obyvatelé se začali bouřit a žádat Rusko o ,,pomoc,,. Moskva jim poté ráda vyhověla a poslala na Krym asi 20 000 vojáků. Krymský parlament poté vyhlásil referendum o připojení k Rusku a občané to jasnou většinou schválili. Nyní jsem tedy překvapen, jak mohou tzv. ,,západní demokracie,, neuznávat toto referendum a prohlašují ho za neústavní a odporujícím mezinárodním dohodám. Protože v opravdové demokracii je referendum ten nejvyšší zákon, který by měl stát i nad ústavou a i nad mezinárodními smlouvami. Kdybych měl všechny vlády také brát podle jejich ústavnosti, tak by téměř všechny země světa byly neústavní. Vždyť Americká válka za nezávislost byla protizákonná, protože se Američané nezákoně odtrhli od Británie. Proč oni tehdy měli právo na nezávislost své země a Krym ne. I Francie by měla mít nezákonnou vládu, protože kdysi protiústavně lidé svrhli krále a nastolili republiku. A mnoho dalších zemích má podle tohoto uvažování svojí vládu nezákonou. Podle mého názoru, ale ústavní jsou, protože vzešli z přání lidu, jak nezávislá Amerika, tak nastolení republiky. A proto měli lidé právo svrhnou vládu v Kyjevě a nasměřovat svoji zemi k Evropě, ale stejnou možnost volby by měli mít i lidé na Krymu. Proto bych referendum uznal a Krym k Rusku připojil.

Hodně často se mluví o podobnosti s rokem 1938, nebo 1968. Já bych to ale rád vyvrátil. Za prvé, v roce 1938 se chtěla odtrhnout část Československa (Sudety) a připojit se k Německu. Jenže tyto Sudety byli tisíc let součástí Českých zemí, zatímco Krym vždy patřil k Rusku a Ukrajině náleží jen 60 let. Za druhé, Československo mělo s Francií a Británií smlouvy o vojenské pomoci a ochraně, jenže spojenci nás tehdy zradili. Ale Ukrajina s USA, nebo i jinými zeměmi, tyto smlouvy nemá. Proč se tedy do toho USA a EU vůbec ,,plete,, Pak je tady rok 1968. Tehdy šlo o ideologii a o to, že Pražské jaro se chtělo vymanit z Železné opony. Zatímco na Krymu jde o národnosti. Také v roce 1968 proběhlo obsazení Československa za jedíný den, ale krize na Ukrajině se táhne asi už tři měsíce. A ta poslední a nejdůležitější věc je, že u nás si invazi téměř nikdo nepřál, ale krymští obyvatelé ruské vojáky vítají s kytkou v ruce a s velkou radostí.

Takže přestaňme na věc koukat černobíle, že jde o zlé ruské agresory a hodnou EU a utlačované okupované Ukrajince. Jak USA, tak Rusko jsou v zahraniční politice stejní a jde jim pouze o jejich vlastní politický a ekonomický vliv. Nechme západní Ukrajinu směřovat do Evropy a Krym nebo východní Ukrajinu do Ruska, tak jak si to kdo přeje. Historie ukáže jaký směr byl lepší.